Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przejście Zachodnia-Grota Roweckiego
Witam,
Chciałbym zapytać pana Mateusza czy istnieją jakiekolwiek plany stworzenia porządnego dojścia od ul. Zachodniej do pętli autobusowej przy Grota Roweckiego. Kilkunastometrowy odcinek łączący chodnik pod blokiem przy Grota z ul. Zachodnią wyłożony jest w tej chwili kawałkami płyt, które z roku na rok są w coraz gorszym stanie, a przy większym deszczu powstaje tak wielka kałuża, że nie da się przejść tamtędy nie zanurzając się po kostki w wodzie lub, przy próbie omijania, w błocie. Poza tym ścieżka jest tak wąska, że w praktyce jest tylko "jednokierunkowa".

Mieszkam przy Zachodniej już 2,5 roku i niestety nic w tej sprawie się nie dzieje. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie tam w końcu chodnik, albo chociaż szeroka ścieżka z płyt.
Niewiele lepiej jest z dojściem na pętlę autobusową od strony ul. Drukarskiej, Jahody i Gutenberga. Betonowa, wąska ścieżka zarośnięta po obu stronach chaszczami. Dwie piesze osoby mają jeszcze szansę minąć się, ale już jadąc wózkiem dziecięcym minąć się z nadchodzącą z przeciwka osobą to problem. Po każdej zimie stan ścieżki jest coraz gorszy jako że beton kruszy się. Przepięknej urody chaszcze okalające z obu stron ścieżkę ktoś w tym roku zlitował się i skosił - w ubiegłych latach był to widok niespotykany.
Po nieco solidniejszych opadach kilka dni temu znów nie dało się tamtędy przejść. Nie mówiąc już o przejechaniu tamtędy wózkiem dziecięcym, że o niepełnosprawnych nie wspomnę. Można liczyć na jakieś zmiany czy już zawsze mieszkańcy Zachodniej będą skazani na te przeprawy?
Ja też się wypowiem na temat owego przejścia..jeśli przejściem można je w ogóle nazwać?...
Może to jakaś ścieżka zdrowia? Bo przecież nie droga na przystanek, którą chodzą ludzie do pracy, w wyczyszczonych butach, eleganckich ubraniach... Też nie dla ludzi z siatkami z zakupami, żeby się minąć z osobą z naprzeciwka, która właśnie w połowie mojej drogi weszła na ścieżkę i śpieszy się na autobus...
Oprócz tego, że ścieżkę otacza i zalewa wielka kałuża, to jeszcze dzisiejszego wieczoru pokryła się warstwą lodu..... Nic piękniejszego....
Czy faktycznie nie da się z tym nic zrobić??
Szanowni Państwo,
sprawa przejścia z ulicy Zachodniej na pętlę autobusową i zamkniętej ulicy Zachodniej jest bardzo skomplikowana. Dowiedziałem się, że kilka lat temu ulica Zachodnia była przejezdna i nie była drogą wewnętrzną, do momentu w którym część mieszkańców zażądała jej zamknięcia - z sukcesem. Teraz jednak okazuje się, że byłoby wygodniej, gdyby Zachodnia była jednak ulicą otwartą i połączoną z ulicą Grota-Roweckiego.

Jako radni dzielnicy podjęliśmy decyzję o uruchomieniu procedury zmierzającej do otwarcia ulicy Zachodniej i połączenia jej z ulicą Grota-Roweckiego, co doprowadzi do ułatwień komunikacji samochodowej i pieszej, bowiem zostanie razem z jezdnią wybudowany także chodnik. Cała procedura może oczywiście potrwać jakiś czas, ale tego przyspieszyć się już nie da.
Jeśli rozwiązanie tego problemu ma tak wyglądać to ja dziękuję. Wolę już taplać się w błocie niż mieć pod oknem ruch niczym na autostradzie. Już nie domagam się chodnika, bo wiem, że przy planach ewentualnego przedłużenia Zachodniej to niemożliwe ale nie wierzę, że nie dało by się położyć tam kilku płyt, żeby ułatwić przejście.
Dodam jeszcze, że nasza decyzja jako radnych dzielnicy w sprawie ulicy Zachodniej nie jest jeszcze sformalizowana. Ale w tym kierunku bedą raczej zmierzać nasze działania, by ul. Zachodnia była przedłużona i otwarta.
Nie sądzę też by od razu miał się tam zrobić ruch jak na autostradzie. Na pewno będzie ona częściej używana przez kierowców, ale bez ekstremów.

Wszyscy chyba są zgodni, że sieć drogowa na Ruczaju kuleje, o czym świadczą choćby korki na ul. Kobierzyńskiej rano i po południu. Żeby się wydostać z osiedla trzeba czasami sporo odstać w kolejce. Nie jest też możliwe równoczesne zachowanie spokoju i ciszy dla mieszkańców i budowanie, poszerzanie ulic. Gdzies one bowiem muszą przebiegać. A opinie typu "wszędzie byle nie koło mnie" są irracjonalne, bo przecież nie wybudujemy sieci tuneli drogowych pod Ruczajem.
Wszystko pięknie ładnie ale zanim tą drogę otworzą lub nie otworzą to można by coś zrobić z tym przejściem... nie mówie o jakimś super chodniku szerokim na 3 metry ale wystarczyło by troche pomyśleć i jakoś to wykonać chodzi tamtędy codzień mnóstwo ludzi ....
Bardzo mi przykro, ale ze środków finansowych, powierzonych Radzie Dzielnicy nie możemy finansować tzw. prowizorycznych robót, zwłaszcza, że według uchwalonego już, a zatem w pełni obowiązujacego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Ruczaj, ulica Zachodnia ma zostać otwarta i połączona z ulicą Grota-Roweckiego. Wtedy to dopiero powstanie razem z ulicą także chodnik.
A wiadomo kiedy rusza prace ?
Niestety nie Sad
Rada Dzielnicy póki co nie wyasygnowała na ten cel środków, ponieważ nie było jeszcze do niedawna (do momentu uchwalenia planu) wiadomo, czy ta inwestycja przejdzie. Teraz kiedy wiadomo juz że ulicę trzeba otworzyć, zastanowimy się na odpowiedniej Komisji kiedy tę inwestycję przeprowadzić. W 2008 roku na pewno nie zostanie rozpoczęta, gdyż budżet na ten rok został już w Dzielnicy przyjęty a środki rozdysponowane z pominięciem otwarcia ulicy Zachodniej.
Więc kolejny rok będziemy musieli chodzić przez błoto bo takie procedury...
pozdrawiam
Może zrobimy małą "samowolkę" i dla dobra ogółu zmontujemy jakiś chodniczek? Wystarczy kilku dorosłych facetów, kilka łopat i trochę gruzu Smile

Jakby co ja się piszę na takie przedsięwzięcie, jeśli przez najbliższy rok nic się nie będzie działo w kwestii otwarcia Zachodniej to nasza ewentualna praca nie pójdzie na marne i ułatwi nam życie na wcale nie krótki czas.

A może lepiej po prostu lepiej zwrócić uwagę na ten problem lokalnym dziennikarzom, jeśli media podejmą ten temat władzom łatwiej będzie zdobyć się na gest.
jak cos to ja mogę pomóc.... teraz przyszła odwilż i znów ruch wachadłowy na chodniku...
jak bylo tak jest dobrze ze zima sie powoli konczy to nie trzeba bedzie stac w kolejce i sie 2pasmowka tam zrobi Wink