Ocena wątku:
  • 4 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tramwaj na Ruczaj
Sprawa linii tramwajowej na Ruczaj pojawia się od lat jako jeden ze sposobów na poprawę komunikacji tego osiedla z centrum Krakowa. Był nawet ambitny plan realizacji tego odcinka jako pierwszej z nowych tras do 2004 roku. Termin, jak to termin minął, a tramwaju jak nie było tak nie ma. Czy ktoś wie na jakim etapie jest obecnie ta sprawa?
Mieszkam na Ruczaju od ponad 3 lat. Mniej więcej od kiedy się wprowadziłem, mówiło się o szybkiej linii tramwajowej, która miała być poprowadzona ulica Grota Roweckiego (przynajmniej takie chodziły słuchy Smile).
Może Pan Mateusz jest bardziej zorientowany w tym temacie?
Witam,
sprawę obiecuję jeszcze dokładniej wybadać, natomiast wiem, że linia tramwajowa na Ruczaj prowadząca od skrzyżowania ulic: Brożka, Kapelanka, Grota - Roweckiego do ronda Czerwone Maki, czyli ogólnie rzecz biorąc na Kampus UJ jest ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego dla Ruczaju.
W budżecie miasta na rok 2007 umieszczone były zadania zmierzające do przygotowania niezbędnych pozwoleń i decyzji na budowę. Prowadzono też wykup gruntów pod tę inwestycję.
Jeszcze to sprawdzę, ale wydaje mi się, że kolejny etap tej inwestycji znalazł swoje miejsce także w projekcie budżetu miasta na 2008 rok. Może wreszcie postępy zaczną być widoczne w terenie.
Gdy będę miał jakieś nowe informacje, na pewno się nimi z Państwem podzielę na forum.
Jedna rzecz w terenie jest już nawet zrobiona. W ubiegłym roku w trakcie remontu torowiska na Brożka i Kapelance został przerobiony zakręt na rogu tych ulic z pozostawieniem miejsca na przyszły rozjazd. Miejmy nadzieję, że budowa linii w końcu ruszy. Oczywiście sama linia tramwajowa nie rozwiąże problemów komunikacyjnych Ruczaju, ale zawsze to jakiś krok do przodu ku poprawie sytuacji. Konieczne jest kompleksowe spojrzenie na problem komunikacji zarówno zbiorowej jak i indywidualnej oraz transportu ciężarowego. Bez tego każde działanie będzie powodować chwilową poprawę w jednym miejscu a pogorszenie w innym. Chodzi o to aby nie działać na zasadzie straży pożarnej i gasić tam gdzie aktualnie się pali, ale starać się przeciwdziałać problemom z wyprzedzeniem biorąc pod uwagę dynamikę i kierunki rozwoju naszego osiedla. Miejmy nadzieję, że MPZP dla Ruczaju będzie takim dokumentem i z czasem przerodzi się w aktualne i trafione rozwiązania.
Panie Mateuszu, dziękuję za informacje i oczekuję kolejnych dobrych wieści.
Widziałem kilka tygodni temu plany budowy Kampusu UJ. Obok przebiegała nitka szybkiego tramwaju. Z tego co pamietam budowa była przewidziana na lata 2008-2012. Na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego, Rostworowskiego i Norymberskiej ma powstać estakada. Tramwaj będzie przejeżdzał pod nią. Pętla ma być 1-2 km. za Motorolą
morten napisał(a):Widziałem kilka tygodni temu plany budowy Kampusu UJ. Obok przebiegała nitka szybkiego tramwaju. Z tego co pamietam budowa była przewidziana na lata 2008-2012...

To prawie tak, jak ze stadionami na EURO 2012 Big Grin
Mateusz Skowron napisał(a):Gdy będę miał jakieś nowe informacje, na pewno się nimi z Państwem podzielę na forum.

Przepraszam, a kiedy to bedzie?

pozdrawiam,
sylwia
sylwia napisał(a):Przepraszam, a kiedy to bedzie?

cóż... pytanie moim zdaniem niezasadne. Gdybym wiedział, kiedy dotrą do mnie te informacje od razu bym Państwu napisał konkretną datę. Tak się jednak składa, ze nie jestem w stanie jej określić. Trudno też jakiekolwiek dodatkowe informacje w tym momencie zdobyć. One raczej muszą naturalną (proceduralną) koleją rzeczy do Rady Dzielnicy dotrzeć. Są to decyzje podejmowane na szczeblu miejskim, na który radni dzielnicy wpływu znaczącego nie mają.

Wiem, że do budżetu miejskiego na rok 2008 a raczej do jego projektu wpłynęły wnioski z Rady Dzielnicy m.in. o budowę linii szybkiego tramwaju do Kampusu UJ. Jak sprawy sie dalej potoczą i czy wnioski zostaną uwzględnione, to się okaże. Teraz pozostaje nam czekać na decyzje i ogólny kształt projektu.

Być może niektórym nie wystarczy ta informacja, ale jest to jedyna, jaką z czystym sumieniem mogę Państwu przekazać:
Jeśli tylko poznam jakiekolwiek nowości w temacie tramwaju na Ruczaj, niezwłocznie poinformuję o tym na forum. A pytanie "kiedy to będzie?", należałoby raczej skierować do radnych miejskich, bo to oni podejmą ostateczną decyzję w sprawie przyszłorocznego budżetu.

Uprzedzając ewentualne kolejne tego typu pytania:
Zgodnie z procedurą, do dnia 15 listopada każdego roku prezydent miasta, ma przedłożyć projekt nowego budżetu. Najpierw opiniuje go Regionalna Izba Obrachunkowa a następnie przekazywany jest pod obrady Rady Miasta. Ta wprowadza do niego własne poprawki i do konca roku kalendarzowego ma czas na uchwalenie budżetu.
W związku z tym należy się spodziewać konkretnych informacji właśnie pod koniec roku.
Nowe informacje w sprawie tramwaju na Ruczaj:
Otóż, na 2008 rok istotnie, jest do budżetu miasta wpisany szybki tramwaj na Ruczaj, lecz niewiele będzie to miało wspólnego z samym wykonywaniem inwestycji. Są bowiem w dalszym ciągu problemy w wykupieniem gruntów pod inwestycję i jakkolwiek wzdłuż ulicy Grota - Roweckiego za skrzyżowaniem z Kobierzyńską w stronę Skawiny się to udało, tak na odcinku od skrzyżowania i na samym skrzyżowaniu do ul. Brożka są problemy.
Generalnie budowę tej linii przewidziano na okres 4 lat (2008-2012)
Także inwestycja rusza w 2008 roku, jednak ze sporymi trudnościami już na początku, w zwiazku z czym może sie to wszystko przeciągnąć Sad
Panie Mateuszu, dziękuję bardzo za bieżące informacje. Szkoda, że realizacja odwleka się w czasie, miejmy jednak nadzieję, że w końcu kiedyś w centrum Krakowa wsiądziemy do tramwaju i uda się nim dotrzeć na Ruczaj. Jeśli będzie Pan miał nowe informacje to proszę się nimi z nami podzielić.
Szanowni Państwo,

w duchu wiosennej, a co za tym idzie optymistycznej, atmosfery spieszę poinformować Państwa, iż przyspieszeniu ulegnie wykonanie linii tramwajowej na osiedle Ruczaj (od skrzyżowania Grota - Roweckiego, Kapelanka, Brożka do ronda Czerwone Maki). Pierwsze tramwaje będą jeździć na Ruczaj już w 2010 roku.
Nie uwierzę dopóki nie zobaczę. 2010 to moim zdaniem data zupełnie nierealna, no ale powodzenia Smile
Pisząc 2010 nie miałem raczej na myśli stycznia 2010 Smile (niestety). Podejrzewam. że będzie to III kwartał 2010 roku. Tak więc licząc rok bieżący, pozostało ponad dwa i pół roku w porywach do trzech. Jest to czas w zupełności wystarczajacy i razem z Państwtem mam nadzieję na sukces tej inwestycji.
Witam,
Proszę mi powiedzieć na jakiej podstawie przekazuje nam Pan tak pomyślne wiadomości. Co takiego "drgnęło" w tej sprawie, że nastąpiło przyspieszenie.Czy np. rozwiązano problem z protestującymi właścicielami działek (min. salon Peugot), czy może ma Pan na myśli możliwość zdobycia pieniędzy z Unii Europejskiej na ten cel?
Proszę o więcej szczegółów.
Dziękuję i pozdrawiam
CAPS LOCK?

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Ruczaj.info | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS